Ponowne owocowanie odmian tradycyjnych (tzw. dnia krótkiego)

25 września 2018

Ponowne owocowanie odmian tradycyjnych (tzw. dnia krótkiego)

Od dłuższego czasu na wielu plantacjach truskawki  tradycyjnej (tzw. dnia krótkiego) można ponownie zbierać dojrzałe owoce. Szczególnie intensywnie zakwitły i zaowocowały drugi raz odmiany wczesne (głównie Vibrant, Flair, Alba) ale owoce można również znaleźć na plantacjach odmian późniejszych (p. Onebor).

Nietypowy przebieg pogody latem

Powodem takiej sytuacji jest nietypowy przebieg pogody latem – długotrwałe, wysokie temperatury panujące w lipcu i sierpniu w połączeniu z głębokim niedoborem wilgoci z powodu braku naturalnych opadów atmosferycznych wywołały u roślin bardzo silny stres oksydacyjny.

Skoszenie liści po zbiorach

Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym stres było skoszenie liści po zbiorach. Na plantacjach, na których nie wykonano odpowiednio skutecznych i regularnych zabiegów stymulujących rośliny odebrały ten silny stres jako okres spoczynku i w momencie ustabilizowania się temperatury na niższych poziomach zaczęły kwitnąć.

Na niektórych plantacjach powtórne kwitnienie i owocowanie  było tak intensywne, że plantatorzy postanowili rozpocząć zbiory i sprzedaż tych owoców.

Wpływ ponownego kwitnienia na zimowanie roślin oraz na plonowanie             w przyszłym sezonie

Oczywiście ponowne kwitnienie roślin jesienią bieżącego roku ma ujemny wpływ na potencjał plonotwórczy roślin w przyszłym sezonie. To na ile obecne kwitnienie i owocowanie roślin zmniejszy przyszłoroczne plony uzależnione jest od dalszego przebiegu pogody. Odpowiednio długa i ciepła jesień sprzyjająca inicjacji pąków kwiatowych u truskawki w pewnym stopniu zniweluje ten efekt. Nie mniej jednak taka sytuacja zmusza do szczególnej uwagi podczas przygotowania roślin do zimy. Ponowne owocowanie odmian tradycyjnych późną jesienią jest jednoznaczne z intensywną biosyntezą giberelin (tzw. hormonów wzrostu), szybkim wzrostem elongacyjnym komórek oraz ich pełnym uwodnieniem. Roślina będąca w takim stadium zatraca zdolność przygotowania się do zimy.

Fot.1,2 Ponowne owocowanie odmian tradycyjnych zmniejszy ich przyszłoroczny potencjał plonotwórczy (odm. Flair, okolice Wrześni 18.09.2018)

Zabiegi wzmacniające rośliny przed zimą

Aby prawidłowo przygotować rośliny do nadchodzącej zimy należy wykonać serię zabiegów wzmacniających oraz zmniejszających uwodnienie tkanek:

  1. Zabieg nawozem siarkowym przyspieszający redukcję niskocząsteczkowych połączeń azotowych:

 

– Extra siarka w dawce 2,5-4 kg na (w 500-600 litrach wody)

 

Zastosowanie nawozu siarkowego w tym terminie będzie również ograniczać populację przędziorka i roztocza.

  1. Zabieg wzmacniający rośliny na nadchodzący stres termiczny jednym z nawozów krzemowych:

– Barier Si+Ca w dawce 1,5-2,5 litr na ha

lub

– PotaSil w dawce 2,5-3,5 litr na ha

 

Stosowanie nawozu krzemowego Barier Ca-Si lub PotaSil wspomaga również ochronę roślin przed przędziorkiem  – krzem zastosowany na liście fizycznie zakleja i unieruchamia zarówno formy ruchome jak i jaja szkodnika. Oczywiście jest to jedynie zabieg wspomagający ochronę chemiczną.

 

Stosując nawóz krzemowy w mieszance z innymi agrochemikaliami należy zawsze upewnić się co do możliwości sporządzenia takiej mieszanki.

Dalsze zabiegi przygotowujące rośliny do zimy będą zamieszczane w miarę rozwoju sytuacji pogodowej.

 

dr hab. Zbigniew Jarosz

DORADCA JAGODOWY

Scroll Up