LogowanieRejestracja

Uwaga na groźne gryzonie na plantacji borówki

1 października 2019

Uwaga na groźne gryzonie na plantacji borówki

 

Pośród zabiegów pielęgnacyjnych przygotowujących plantację do zimy nie może zabraknąć zabezpieczenia upraw przed gryzoniami. Nornice, norniki a w niektórych lokalizacjach również karczowniki mogą wyrządzić zimą ogromne spustoszenia w nasadzeniach roślin. W bieżącym sezonie zagrożenie ze strony gryzoni jest wyjątkowo duże. Długotrwała susza spowodowała wyschnięcie roślin na miedzach i nieużytkach, stąd też gryzonie już późnym latem chętnie przenosiły się w miejsca z dostatkiem pokarmu, czyli w rzędy nawadnianych roślin.

Aby sprawdzić czy na plantacji istnieje zagrożenie ze strony gryzoni należy przejść się wzdłuż rzędu roślin i kilkukrotnie próbować wbić palec w glebę w losowo wybranym miejscu: jeżeli pod 2-3 cm warstwą gleby palec napotka pustą przestrzeń można być pewnym istniejącego zagrożenia. W rzędach nieściółkowanych o zagrożeniu mogą również świadczyć wyloty norek gryzoni.

 

Preparaty chemiczne

W celu zabezpieczenia roślin przed gryzoniami na plantacji należy rozłożyć preparaty eliminujące szkodniki. Zdaniem wielu plantatorów najskuteczniejsze są granulaty lub pasty w formie saszetek.

 

Duży wybór tego typu preparatów można znaleźć www.wpolu.pl, po wpisaniu hasła „gryzonie”.

 

 

gryzonie

 

 

Preparaty gryzoniobójcze najlepiej jest rozkładać bezpośrednio w kanałach gryzoni lub u wylotu nor. Rozsypanie granulatów na powierzchni gleby bywa mało skuteczne, gdyż preparaty te nie są odporne na opady atmosferyczne i łatwo ulegają rozpuszczeniu podczas deszczu lub rosy. Aby zabezpieczyć substancje gryzoniobójcze przed opadami najlepiej rozłożyć je na plantacji w specjalnych tubach deratyzacyjnych (fot. 2) lub w pociętych rurach PCV.

 

Pułapka na gryzonie

Fot. 2. Tuba deratyzacyjna

 

Rozłożenie preparatów gryzoniobójczych w pojemnikach uchroni je również przed wyjadaniem przez ptaki, które chętnie korzystają z okazji.

Preparaty gryzoniobójcze należy rozkładać sukcesywnie – w miarę wyjadania przez szkodniki – aż do momentu całkowitego wyeliminowania zagrożenia.

 

Pułapki mechaniczne

Na plantacjach ekologicznych, na których nie można używać typowych preparatów gryzoniobójczych, sprawdzają się pułapki mechaniczne (fot. 3 i fot. 4).

 

Fot. 3. Mechaniczna pułapka na gryzonie- pusta

 

 

Fot. 4. Mechaniczna pułapka na gryzonie- z gryzoniem wewnatrz

 

 

Pułapkę taką należy umieścić w norce, którą przemieszczają się gryzonie i regularnie sprawdzać zapadki, eliminując złapane gryzonie.

 

Zespół Doradcy Jagodowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga na groźne gryzonie na plantacji borówki
Scroll Up