LogowanieRejestracja

Zabiegi poprawiające wyrastanie oraz trwałość owoców borówki wysokiej

12 lipca 2018

Zabiegi poprawiające wyrastanie oraz trwałość owoców borówki wysokiej

 

Ze względu na ponadnormatywne tempo tegorocznej wegetacji, spowodowane wyjątkowo wysoką temperaturą wiosną i na poczatku lata, na niektórych plantacjach obserwuje się problemy z prawidłowym wyrastaniem owoców borówki wysokiej. Problemy takie obserwuje się nawet na plantacjach, na których stosowana jest intensywna fertygacja. Przyczyną takiej sytuacji mogą być problemy z transportem wody i asymilatów do owoców, spowodowane uszkodzeniem wiązek przewodzących pędów owoconośnych przez silne przymrozki na przedwiośniu. Drobnienie owoców obserwuje się również na plantacjach pozbawionych możliwości zastosowania precyzyjnej i prawidłowo zbilansowanej fertygacji (fot. 2).

 

 

Fot. 1. Prawidłowo wyrastające owoce borówki wysokiej na plantacji bez uszkodzeń mrozowych wiązek przewodzących (okolice Katowic, 08. lipca 2018)

 

 

fot. 2. Drobnienie owoców borówki wysokiej na plantacji pozbawionej sprawnego systemu fertygacji (okolice Białobrzegów, 07. lipca 2018)

 

Jak poprzez trafnie dobrany zabieg dokarmiania pozakorzeniowego poprawić wyrastanie owoców borówki wysokiej?

Jakie zabiegi mogą poprawić “shelf life” owoców borówki wysokiej?

 

  1. Zabieg poprawiający wyrastanie owoców borówki wysokiej:

 

  • dokarmianie pozakorzeniowe nawozem:

Ener-K w dawce 1,5 litr na ha plus

mocznik 0,25% roztwór (0,25 kg na każde 100 litr cieczy roboczej)

w 500-800 litrach wody

 

Nawóz Ener-K zawiera potas oraz fosfor, które poprawiają wybarwienie i parametry smakowe owoców oraz dodatki organiczne zwiększające masę jednostkową owocu. Dodatek mocznika będzie przyspieszał pobieranie cieczy roboczej jak również poprawi odżywienie azotem.

 

  1. Zabieg poprawiający trwałość owoców borówki wysokiej:

 

  • dokarmianie pozakorzeniowe mieszanką nawozów:

Biocal w dawce 1,0 litr na ha plus

Xstress w dawce 1,0 litr na ha

w 500-800 litrach wody

Nawóz Biocal dostarcza do owoców wapń wspomagający odporność mechaniczną ściany komórkowej w owocach. Nawóz Xstress spowalnia wydzielanie etylenu, co istotnie opóźnia procesy dojrzewania pozbiorczego i starzenia się owoców.

 

 

Zapraszamy na Warsztaty Jagodowe “BerryTech”

 

Zapraszamy wszystkich Plantatorów zainteresowanych uprawą truskawki dnia neutralnego (tzw. powtarzającej) na Warsztaty Jagodowe w ramach projektu BerryTech, pt. “Optymalizacja technologii uprawy truskawki powtarzającej w warunkach klimatyczno-glebowych Polski”.

Osoby posiadające całosezonowy dostęp do serwisu Doradca Jagodowy – wstęp wolny.

Szczegóły Warsztatów poniżej:

Doradca Jagodowy

www.doradcajagodowy.pl

Scroll Up