LogowanieRejestracja

Uwaga na możliwość wystąpienia silnych przymrozków!

1 kwietnia 2019

Uwaga na możliwość wystąpienia silnych przymrozków!

Pomimo relatywnie niskich temperatur, nie sprzyjających rozwojowi wegetacyjnemu roślin , w uprawie tunelowej truskawki wczesne odmiany (Alba, Flair) w zachodniej i centralnej Polsce wchodzą w początkową fazę kwitnienia.

 

Alba, okolice Kalisza, 30.03.2019      

Fot. 1,2,3 Truskawki odmiany Alba, okolice Czerwiskań, 30.03.2019

 

Niestety prognozy pogody na nadchodzące dwie noce wskazują na możliwość wystąpienia silnych przymrozków, które przy gruncie mogą dochodzić nawet do -5oC . Spadkom temperatury ma towarzyszyć silny wiatr, który będzie potęgował odczucie chłodu. W takiej sytuacji temperatura powietrza, nawet w uprawach tunelowych, może spaść poniżej 0oC . Dla przypomnienia, otarte kwiaty są najwrażliwszą częścią roślin. Przymrozki rządu – 1,2oC mogą już powodować ich uszkodzenie. A zatem

zalecamy okrycie kwitnącej truskawki białą agrowłókniną polipropylenową o grubości co najmniej 23 g/m2.

 

Uwaga na możliwość wystąpienia silnych przymrozków!  

Fot. 4,5 Truskawki odmiany Alba, okolice Kalisza, 30.03.2019

 

Jeżeli prognozy pogody będą wskazywały na możliwość wystąpienia przymrozków również podczas innych nocy, agrowłókninę można w dzień pozostawić na roślinach.

 

W takim przypadku należy zapewnić odpowiednie wietrzenie tuneli

tak, aby temperatura pod osłonami wysokimi w dzień nie przekraczała 25oC. Mamy obecnie w Polsce pogodę wyżową, charakteryzującą się silną operacją słońca. W słoneczny dzień temperatura w niewietrzonym tunelu może przekraczać nawet 30oC. Może to wywołać silne przegrzanie roślin i ich rozhartowanie. Sytuacja taka jest niedopuszczalna gdyż powoduje spadek odporności roślin na czynniki stresowe jaki i spadek możliwości prawidłowego zawiązywania owoców.

W momencie, kiedy prognozy pogody będą wskazywały nocą temperatury powyżej 0oC agrowłókninę należy zdjąć z roślin i zrolować wzdłuż tunelu aby umożliwić owadom zapylającym dostęp do kwiatów. W przeciwnym razie można się spodziewać deformacji owoców spowodowanych ich niedopyleniem.

 

Zespół Doradcy Jagodowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga na możliwość wystąpienia silnych przymrozków!
Scroll Up